Dom budujemy bez pozwolenia na budowę.

By   17 września 2017

Z wielu rozmów w moim otoczeniu na temat budowy własnego domu wynika, że większość osób noszących się z zamiarem kupna działki i budowy własnego dachu nad głową, nie posiada niezbędnej na ten temat wiedzy. Otóż, w tym tekście chodzi mi o to, że na wrzesień 2017 roku, stan prawny jest taki, iż na budowę własnego domu nie jest już wymagane pozwolenie na budowę. Dom możemy budować, składając w urzędzie jedynie zgłoszenie o rozpoczęciu budowy. Nie trzeba więc miesiącami czekać na uzyskanie pozwolenia, co wydatnie skraca czas oczekiwania. Jednak do zgłoszenia rozpoczęcia budowy, trzeba również dołączyć takie dokumenty jak: Projekt budowlany, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunki zabudowy, geodeta musi wykonać aktualną mapę do celów projektowych w skali 1 : 500. Dla niektórych gruntów – w tym podmokłych trzeba zalecić (w zależności od potrzeb) wykonanie badań geotechnicznych sprawdzających nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych i.t.d. Po zgromadzeniu wszystkich wymaganych dokumentów (co trwa tyle samo czasu co przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę) możemy zacząć budować.

Obecnie, bez pozwolenia, a w oparciu tylko o samo zgłoszenie, można budować także wiele innych obiektów, dlatego odsyłam Was do pełnego tekstu aktu prawnego na ten temat. Dla ułatwienia podaję Wam do wykorzystania link, gdzie można przeczytać wszystko w szczegółach. Oto on:  http://prawo-budowlane.org/postepowanie-poprzedzajace-rozpoczecie-robot-budowlanych

Mam nadzieję, że dla wielu z Was będzie to cenna informacja. Możecie – w komentarzach – podzielić się własnymi doświadczeniami w tej dziedzinie, co także dla niektórych może być pomocne w podejmowaniu decyzji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.